San Francisco de Campeche (zkráceně též Campeche) je koloniální španělské město na jihovýchodě Mexika a je hlavním městem stejnojmenného státu Campeche. Nachází se na břehu Mexického zálivu na západě poloostrova Yucatán. Je jedním z mála měst na severoamerickém kontinentu, která mají dochovalé městské opevnění pocházející z koloniálního období, proto bylo také zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.
Jako hlavní město státu představuje Campeche kulturní, ekonomické, vzdělanostní i správní středisko tohoto regionu. Zároveň se jedná o významné centrum obchodu a turismu.
Oblast Yucatánu byla v předkolumbovském období obývána Máji. Španělští conquistadoři (především Francisco Hernández de Córdoba a Juan de Grijalva) na Yucatánský poloostrov pronikali od roku 1517. Osada Campeche byla založena v roce 1540, titul města jí byl udělen španělským králem Karlem III. roku 1777.
Pro svoji výhodnou geografickou polohu se město stalo významným přístavem, ze kterého vyplouvaly lodě naložené surovinami z Nového Španělska do Evropy. Během 16. a 17. století bylo Campeche často napadáno piráty a korzáry. Neustálé nebezpečí vnějšího útoku vedlo k výstavbě systému hradeb, věží a dalších obranných staveb. Výstavba opevnění skončila v roce 1704.
Jeho historické jádro figuruje od roku 1999 na seznamu světového dědictví UNESCO. Jde o ojedinělou ukázku urbanismu koloniálníhobarokního města v regionu Latinské Ameriky.